Top tech trendovi za 2023. godinu
Koji su tehnološki trendovi koji će dominirati u 2023, oblikujući digitalni svet? Koje tehnologije će ukrasti svetla pozornice, koji su najvažniji trendovi na koje bi poslovni lideri trebalo da budu spremni i koje tehnologije bi tebi kao IT profesionalcu trebalo da budu u fokusu?
Puno pitanja za odgovoriti, pa prionimo.
Kako se tehnologija razvija rapidnim tempom, tako i uloga IT profesionalaca podrazumeva konstantno učenje, usavršavanje i dopunjavanje znanja - i iz želje i potrebe. Izazovi na tržištu su i prekretnice za usvajanje novih tehnoloških rešenja, kao odgovora kojima se održava konkurentsku prednost. Isti pristup važi i za tebe, i zato sagledavamo tehnološke trendove koji će transformisati poslovanje u 2023. godini, i koje bi trebalo da pratiš.
Datafikacija
Datafikacija transformiše sve oko nas u uređaje ili softver koji se rukovode podacima. Kao takva, ona ne predstavlja samo prikupljanje i analizu podataka, već čini i naš svakodnevni život efikasnijim i efektivnijim.
Iako skovan još 2013, ovaj termin i dalje je više nego relevantan.
Od pametnih telefona, industrijskih mašina i kancelarijskih aplikacija do uređaja sa veštačkom inteligencijom i svega ostalog, da bi naši podaci bili uskladišteni na pravi način, kao i bezbedni, postali su specijalizacija koja je vrlo tražena u ekonomiji današnjice.
Uz to što je suštinski deo digitalnih strategija za kompanije koje žele da ostanu relevantne na tržištu, datafikacija dovodi i do veće potrebe za IT profesionalcima, data scientist-ima, inženjerima, tehničarima, menadžerima i još mnogo toga.
Pametni uređaji
U svakodnevnom radu u gotovo svakoj profesiji danas se koriste pametne softverske aplikacije, a pametni uređaji su deo IT industrije koji imaju veliku potražnju. Sve više kompanija se pretvara u digitalne prostore i sve više naših domova počinje da koristi sve sofisticiranije pametne kućne uređaje. Stoga je automatizacija bilo u proizvodnji ili procesima je neminovan pravac kome se ide.
U 2023. godini, i dalje će se raditi na razvoju kućnih robota sa veštačkom inteligencijom, uređajima za rad, nosivim uređajima i još mnogo toga…
Genomika
Health-tech industrija dodatno je izbila na čelo nosećih tehnologija sa pojavom i borbom protiv korona virusa, a genomika je još jedan deo veze sa sektorom zdravstva koji daleko seže u polje tehnologije.
Genomika proučava našu DNK, koristi je za poboljšanje zdravlja, i pomaže u mapiranju potencijalnih zdravstvenih problema i borbi protiv bolesti, proučavjući sastav gena, njihovo mapiranje, strukturu, itd.
Uloga tech ljudi u ovoj, na prvi pogled dominantno medicinskoj sferi, odnosi se na projektovanje, analizu i dijagnostiku, dok su neke od najtraženijih rola analitičar istraživanja genoma, bioinformatičar, kao i Full Stack Developer ili softverski inženjer.
Digitalni blizanci
Digitalni blizanci se već nekoliko godina pozicioniraju kao jedan od vodećih tehnoloških trendova, posebno ako govorimo o industrijskom sektoru. Reč je o virtuelnim simulacijama procesa, operacija ili proizvoda iz stvarnog sveta koji se koriste za testiranje novih ideja u digitalnom okruženju.
Ova tehnologija zapravo omogućava da u virtuelnom okruženju, u različitim uslovima testiramo i menjamo komponente koje želimo, dok ne postignu najbolju verziju u stvarnom svetu, smanjujući pri tom troškove i predviđajući moguće greške. U 2023. videćemo još više digitalnih blizanaca, od fabrika preko mašina do automobilske industrije i zdravstva. Daljim razvojem, ova tehnologija, potpuno će promeniti način na koji se poslovni procesi usavršavaju u brojnim industrijama, pre svega građevinarstvu, zdravstvu, obrazovanju, aeronautici…
3D štampa
Bliska repliciranju koji postižu digitalni blizanci, uz nešto drugačiji pristup je i tehnologija 3D štampe, koja se koristi uglavnom za izradu prototipa.
Ne tako davno izgledalo je gotovo nemoguće štampati predmete na ovakvim uređajima, ali već danas ova tehnologija ima veliki uticaj u biomedicini i industrijskom sektoru, sa velikom tendencijom rasta u građevinarstvu kao i u zdravstvu.
Različiti poslovi se ovde otvaraju i brojne mogućnosti i prilike za razvoj inovacija, a potrebno je pre svega dobro poznavanje veštačke inteligencije, mašinskog učenja, modeliranja i 3D štampanja.
Kvantno računarstvo
Kvantno računarstvo, koristi subatomske čestice za kreiranje novih načina obrade i skladištenja informacija. Ono što kvantne računare posebo izdvaja od običnih jeste brzina rada - za ovu tehnologiju se očekuje da donosi uređaje koji će raditi i do billion puta brže od najbržih procesora koje poznajemo i danas su dostupni!
Njegove primene se kreću od sprečavanja širenja bolesti do razvoja novih vakcina i upravljanja rizikom i prevarama u finansijskom sektoru. Uzimajući ovo i prethodno u obzir, ne iznenađuje zbog čega velike kompanije poput Google-a ili Microsoft-a ulažu sume i sume novca u razvoj inovacija u ovoj oblasti.
Tehnološki skok koje ovo računarstvo nosi sa sobom, međutim, nosi i potencijalnu opasnost i pretnju u domen sadašnje prakse šifrovanja – tako da svaka nacija koja razvija kvantno računarstvo može da razbije šifrovanje drugih nacija, preduzeća, bezbednosnih sistema i još mnogo toga.
Robotska automatizacija procesa
Poput veštačke inteligencije i mašinskog učenja, robotska automatizacija procesa (RPA) automatizuje poslove i procese kao što su tumačenje aplikacija, obrada transakcija, rad sa podacima, ili odgovaranje na e-poštu.
Njegova glavna prednost je što automatizuje zadatke koji se ponavljaju, a koje obično rade zaposleni. Iako zbog toga neki slute da će RPA automatizacija ugroziti egzistenciju globalne radne snage, dominantni su i glasovi da otvara nova ili delimično nova radna mesta, te da automatizujući određene procese, omogućava ljudima da se fokusiraju na kreativnije i produktivnije zadatke, umanjujući pri tom i verovatnoću greške.
Za tebe kao IT profesionalca RPA nudi mnogobrojne mogućnosti za karijeru, uključujući programere, project menadžere, analitičare…
Nova energetska rešenja
Energetska kriza sa kojom se svet suočava danas, stavlja u prvi plan poslovne modele koji više uvažavaju životnu sredinu, naročito sa ciljem smanjenja zavisnosti od ugljovodonika.
Tehnologije poput veštačke inteligencije igraju veliku ulogu u daljem razvoju i širenju obnovljivih izvora energije (solarne i energije vetra naročito) kroz prediktivno održavanje, doprinoseći da se anomalije i kvarovi otkriju i predvide, što doprinosi i značajnim uštedama.
Zeleni vodonik i decentralizovane mreže, takođe će ovde odigrati veliku ulogu. Generalno smanjenje emisije ugljenika je jedan od najvećih izazova današnjice u borbi sa klimatskim promenama, pa će napredak oko zelenog vodonika, kao novog izvora energije koji gotovo i ne proizvodi efekat staklene bašte, biti od velikog značaja.
Takođe ćemo videti napredak u razvoju decentralizovanih energetskih mreža. Trenutno, našim energetskim sistemom dominiraju gasne i energetske kompanije, dok decentralizovane energetske inicijative imaju potencijal da demokratizuju ovu oblast, uz smanjenje emisije ugljenika. Tehnologije poput blockchain-a ovde igraju krupnu ulogu.
Održivije tehnologije
Nadovezujući se na temu zelene energije, prirodno se nadovezuje i priča o bumu koji ima veze sa održivom tehnologijom generalno. Korisnici sve više razmišljaju o održivosti tehnologija koje koriste - počev od toga odakle dolaze uređaji koje svakodnevno upotrebljavamo - pametni telefoni, tableti i računari, ili delovi gedžeta poput kompjuterskih čipova, kao i kako ih trošimo.
Priče o rudarenju u kripto svetu i ogromnim količinama energije koje se troše sada su nam već svima dobro poznate, a na njih se sve češće nadovezuju i priče o uslugama “u oblaku” koje koristimo, a rade u velikim centrima podataka koji troše ogromne količine energije.
Ovi zahtevi za transparentnijim lancima snabdevanja dolaze od potrošača, i u 2023. može se očekivati samo još veći pritisak sa njihove strane, pa će razmišljati o načinima, i proizvodima i ulugama koje su energetski efikasne i podržane održivijom tehnologijom, biti poželjni ako ne i podrazumevano.
Sajber bezbednost
Iako više nije novina, sajber bezbednost se permanentno razvija jer su pretnje iznova drugačije i hakeri će iznova nalaziti načine da prođu i kroz najteže mere bezbednosti. Otuda se i razvojem novih tehnologija javlja potreba za ponalaskom novih načina da se poboljša bezbednost.
Koliki je potencijal za razvoj u ovoj oblasti, možda najbolje govori podatak da broj poslova u oblasti sajber bezbednosti raste tri puta brže od drugih tehnoloških poslova!
I naravno, kada govorimo o tech trendovima u 2023, iako smo ih u prethodnim redovima delimično spomenuli kroz neke od pobrojanih tehnologija, AI, mašinsko učenje, web 3 i blockchain će svakako ostati dominantne tehnologije i u narednoj godini.
Predviđanje i ostajanje u toku sa ovim trendovima za tebe znači veštine koje bi trebalo da znaš da obezbediš posao i uslove kakve želiš, ili radiš na stvarima koje za tebe osim pisanja koda, imaju i posebnu svrhu. To je put koji je izabrao i Joberty svojom novom Joberty 2.0 verzijom, gledajući u verziju budućnosti kakvu želi za sebe i članove Joberty zajednice.
A kad smo kod Joberty zajednice, čekamo te na Joberty platformi, gde možeš da podeliš sa nama koje su po tebi tehnologije koje će dominirati u narednoj godini.